logotype

A hegymászó kötél

A boulderezés és a szólómászás kivételével ez minden mászás általános eszköze. Manapság az egyetlen elterjedt kötél a körszövött kötél. Ebben a rugalmasabb szálú magot egy sűrűn szőtt védőköpeny veszi körül. Nejlon, perlon vagy hasonló poliamidszálakat szőnek különböző minta alapján. Minden szál végigér a kötél teljes hosszán és minden látható szál egyszeresen összekapcsolt molekulák ezreit tartalmazza. A nejlon molekuláris felépítése és a szövés eredményeként minden kötélnek van egy nyúlási jellemzője. Esés esetén ez adja a kötél "rántáselnyelő" tulajdonságát. Ha a kötél nem nyelné el fokozatosan az esésből származó erőket, a végső rántás, még egy meglepően rövid, néhány méteres esésnél is, eltörhetné a mászó gerincét.

Kötélvásárláskor az alábbi fontos tényezőket kell figyelembe venni:

    1. Hosszúság: 
      a leggyakrabban használt hossz az 50 m-es, bár sportmászó falakon egyre inkább használják a 60 m -es kötelet.

 

    1. Átmérő: 
      a 10,5 vagy 11 mm átmérőjű kötelek az UIAA által előirányzottan "egészkötelek", vagyis önmagukban is használhatók, a 9 és 8,5 mm-es köteleket "félköteleknek" nevezzük, a megjelöléssel sugallva, hogy a biztonság érdekében az elölmászónak ilyenből kettőt kell használnia. Az egészköteleket "1", a félköteleket "1/2" jelöléssel látják el jól láthatóan a kötélvégi tapaszon. A vékonyabb, 8 mm átmérőjű köteleket teher húzásához, vagy magas hegyen, a felszerelés súlyának csökkentése érdekében, a beépített kötelekhez használják. Ennél vékonyabb köteleket a pruszikcsomóhoz vagy köztesbiztosításokhoz, esetleg ékekbe fűzve alkalmaznak.

 

    1. Típusok: 
      a gyártási technológiákból adódó apró eltérésektől eltekintve a körszövött kötelek két nagy típusra oszthatók: dinamikus illetve statikus kötelek.

 

      1. A dinamikus kötelek a szabványos, energiaelnyelő kötelek. Általában fehér a magjuk (a festés némileg csökkentené a szál erősségét) és színes a külső köpenyük, amely a könnyebb azonosíthatóság mellett az ultraibolya sugárzás káros hatását csökkenti és védelmet nyújt a kidörzsölés és egyéb károsodás ellen.

 

      1. A statikus köteleket másfajta nejlonból készítik, és a szorosabb szálelrendezés érdekében gyakran másképpen is szövik. Minimális a nyúlásuk, ezért kitűnőek ereszkedéshez, barlangászáshoz és kötélmászáshoz, de nem nyelik el a rántást, ezért nem biztonságosak elölmászáshoz. A legtöbb statikus kötél fehér, színes azonosítócsíkokkal.

 

    1. Kezelhetőség: 
      egyensúlyban kell lennie a rugalmasságnak, a csomózhatóságnak és a könnyű feltekerhetőségnek. Egy rugalmasabb, puhább kötelet jobb kezelni, de a köpeny szövése miatt a dörzsöléstől valószínűleg hamarabb elkopik.

 

    1. Kopásállóság: 
      egy szorosan szőtt köpenynek nagyobb a kopásállósága, de nagyobb a súlya és nehezebb kezelni.

 

  1. Víztaszító tulajdonság: 
    a köteleket nem károsítja vagy gyengíti a víz, de vizesen nehezebb lesz és rosszabbul kezelhető. További veszély, hogy a felszívódott víz megfagyhat és a jégkristályok használat közben elvághatják vagy károsíthatják a kötél szálait. Az "Everdry˝ kötelek szálait a gyártás során szilikonnal vagy teflonbevonattal kezelték, így sokkal kevésbé szívják fel a vizet. Ami nagyon hasznos tulajdonság vizes, jeges vagy havas körülmények között.
2024  Göcsej Sport